Nedir?

TÜBİTAK kuruluş tarihi ve kuruluş amaçları nelerdir?

Türkiye’nin en gözde kurumlarından olan TÜBİTAK kuruluş tarihi ve kuruluş amaçları pek çok öğrenci tarafından bolca aranmaktadır. Bu sorunun çözümü için aşağıdaki yazıyı sonuna kadar okuyun.

TÜBİTAK kuruluş tarihi ve kuruluş amaçları nelerdir?

TÜBİTAK, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olarak faaliyet göstermektedir. 24 Temmuz 1963 yılında kurulmuştur. Kurulduğu günden bugüne bilimsel ve teknolojik araştırmalar ve çalışmalar yaptığı gibi özgün icatların da ortaya konmasında faaliyetler göstermiştir.

Türkiye’de Fen Bilimleri alanında hususiyetle araştırmalar ve çalışmalar yaparak özgün ürünlerin üretilmesinde savunma araçlarının ve teknik anlamla kolaylık sağlayan araçların icat edilmesinde ve kullanılmasında öncü olan bir kurum olma özelliği taşımaktadır.

Aynı zamanda bilimsel ve teknoloji ile ilgili verilere erişimi sağlayan bir kurum olarak yayın yapan  bir kurum olarak üniversiteler ve ilgili diğer  kurumlarla işbirliği yaparak ülkemizde bilimin ve teknolojinin gelişmesine ve yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır.

Bilim ve teknik alanında hem üretim yapmak hem de uluslararası gelişmeleri takip ederek tatbik eden bir kurum olma özelliğine bağlı kalıp her zaman araştırmaya ve geliştirmeye önem vermektedir. Bu yönüyle de gençlere ve çocuklara ilham vermekte, maddi ve manevi olanaklar sağlayarak bilimin önünü açmaktadır.

İlginizi çekebilir:
Belletmen Olma Şartları Neledir? Belletmen Nasıl Olunur?

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu