ÖYTProgram Geliştirme

Eğitim Programının Temel Ögeleri ve Bu Ögeler Arası İlişkiler Nelerdir?

Bir programda öncelikle kişide bulunması istenilen özellikler, yani hedefler ve hedeflerin göstergesi olan davranışlar belirlenir. Akabinde içerik ve konunun örüntüsü, yani üniteler hedeflere bağlı olarak seçilir ve düzenlenir. Eğitim durumlarında ise her davranışı, öğrencilerin her birine kazandıracak dış şartlar oluşturulur. Son olarak her davranışı, her bir öğrencinin kazanıp kazanmadığını, kazandıysa ne derece kazandığını yoklayan sınama durumları tasarlanır.

Eğitim Programının Ögeleri

  • Hedef ve hedef-davranışlar (Kişide bulunması istenilen özellikler, yani hedefler ve hedeflerin göstergesi olan davranışlar)
  • İçerik-kapsamı, muhteva, müfredat (Konunun örüntüsü, yani üniteler)
  • Eğitim durumları, öğrenme-öğretme süreci (Her davranışı, öğrencilerin her birine kazandıracak dış şartlar)
  • Sınama durumları-ölçme ve değerlendirme (Her davranışı, her bir öğrencinin kazanıp kazanmadığını, kazandıysa ne derece kazandığını ortaya koyan durumlar)

Eğitim Programı Temel Öğeleri

1) Hedef (Niçin?): Eğitim yoluyla kazandırılabilen, bir bireyde bulunması uygun görülen istendik özelliklerdir.

2) İçerik (Ne?): Hedefler doğrultusunda seçilen olgu, kavram ve ilkelerin sistematik bağlarla birleşerek oluşturdukları bilgi bütünleridir.

» Konular, kapsam, müfredat, muhteva, üniteler, temalar.

3) Eğitim Durumları (Nasıl?): Belli bir zaman içinde bireyi etkileme gücünde olan dış şartlardır. Yani öğrenme – öğretme sürecidir.

»Strateji, yöntem ve teknikler, pekiştireç, katılım, dönüt – düzeltme, yaklaşım.

4) Ölçme – Değerlendirme (Ne Kadar?): Bireyde istenilen davranışların ne derece kazandırıldığı konusunda bir yargıya varma durumudur. Yani sınama durumlarından oluşur. Sorusunda da anlaşılacağı üzere ne kadar öğrendi?

 

İlginizi çekebilir:
Hayatilik / Yaşama Yakınlık İlkesi

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. bu siteyi dün keşfettim ve mükemmel bir site sizlere çok ama çok teşekkür ederim yarın teog var ve ben bu site sayesinde konuları çok iyi kavradım sonsuz teşşkler :DD

  2. ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN GERÇEKTEN EMEK VERİLEN BİR ÇALIŞMA OLMUŞ SAYENİZDE ÇOK ŞEY ÖĞRENDİK…

  3. ya çok güzel bir anlatım var inşallah sınavdan yüksek alırım bu sayfa çok güzel ve bana çok şey ekledi inşallah yüksek alırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu