AYTÖne çıkanlarTYTYDTYKS

TYT-AYT Son 4 Ayda Nasıl Hazırlanılır?

TYT-AYT son 4 ayda nasıl hazırlanırım diye araştırılan en önemli iki sınav olarak karşınıza çıkabilir. Çünkü bizler yani öğrenciler birazcık bir şey olmaz mantığıyla hareket ettiğimiz için sınav hazırlıklarını son noktaya bırakmaktayız. Bu nedenle de kalan vaktinizi doğru bir şekilde değerlendirmek sizleri başarıya götürebilir. 4 ay içerisinde aşağıda yer alan adımları takip ederek istediğiniz üniversitenin kapılarını açabilirsiniz.

Eksik Konuları Tespit Ederek İşe Başlayın

TYT ve AYT hazırlık ile ilgili 4 aylık bir plan içerisinde hareket etmek ciddi bir efor gerektirecektir. Kendinizi ve bilgi dağarcığınızı gerçekçi bir şekilde değerlendirmeniz sizlerin yararına olacaktır. Bu aşama da özellikle hangi konular ile ilgili bilginiz olup olmadığını çıkartmalısınız. Elde edeceğiniz veriler sayesinde de önce eksik olan konuları çalışmalısınız. Hiç başlamadığınız konuları ise sonraya bırakmanız sizlerin yararına olacaktır. Doğru bir şekilde konular ile ilgili raporunuzu hazırladıktan sonra hemen diğer adımları takip ederek hazırlık sürecine resmi olarak başlayabilirsiniz.

Planınızı Yapmalısınız

4 ay veya 1 yıl hazırlanmak arasında ki en önemli bağlantı her zaman plan dahilinde hareket edecek olmanızdır. Gerçekçi bir tablo oluşturarak günde kaç saat çalışabileceğinizi tespit etmelisiniz. Örneğin günde 10 saat çalışabiliyorsanız ben 12 saat çalışırım deyip plan yapamazsınız. Çünkü bu yanlış hamle sizleri başarısızlığa götürecektir. Dolayısıyla gerçekçi bir plan hazırlayıp hemen işe koyulmalısınız.

Zaman Kaybı Yaratacak Konuları Kenara Bırakın

TYT ve AYT konuları ile ilgili karşınıza Türkçe, Matematik, Fen ve Sosyal Bilimler başta olmak üzere birçok ders çıkacaktır. 4 aylık bir süreç içerisinde hazırlandığınız gerçeğini göz önünde bulundurursak bildiğiniz alanlarda hareket etmeniz kesinlikle doğru bir hamle olacaktır. Elbette tüm konular kendi içinde değerli ve önemlidir. Fakat sizlerin vakti az olduğu için zaman kaybettirecek haftalarca çalışmanızı gerektirecek konulardan uzak durmalısınız. Böylelikle hiçbir şey bilmemek yerine sadece bildiğiniz alanda çıkabilecek soruları çözebilirsiniz. Eğer vaktiniz kalırsa tek tek konu çalışmaya devam etmelisiniz.

İlginizi çekebilir:
Geçmişten Günümüze Çıkmış YGS-LYS Soruları

Soru Tarzlarını ve Tiplerini Öğrenmeye Çalışın

Konuları belli bir oranda hallettiniz ama hala başarı elde edemiyorsanız mutlaka eksik bir şeyler yapıyorsunuz demektir. İşte bu nokta birçok gencin üzerinde durmadığı ve önemsemediği nokta soru tarzları hakkında bilgi edinmemiş olmalarıdır. Konu bazlı çalışmalarınız ile ilgili bu zaman kadar çıkan soruları araştırmalısınız. Böylelikle bildiğiniz konuyla ilgili karşınıza nasıl soruların gelebileceğini öğreneceksiniz. Bu soruları mutlaka çözmeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Testlere Yoğunlaşın

Vaktiniz az ve biran önce pratik yapmanız gerektiğini biliyorsunuz değil mi? Eğer sizde bunun farkındaysanız hiç vakit kaybetmeden bildiğiniz konular üzerinde yoğunlaşarak test çözmelisiniz. Tabi tek kaynağa bağlı kalarak çözeceğiniz sorular sizlerin yararına olmayacaktır. Bu nedenle özellikle farklı kaynaklar üzerinden soru çözmeye özen göstermelisiniz. Bilgi dağarcığınızı böylelikle hem görebilir hem de testlerde yapacağınız alıştırmalar sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz. Lâkin az önce de belirttiğimiz gibi farklı kaynaklar kullanmayı aklınızdan çıkarmayın. Çünkü tek bir kaynak üzerinden yapılacak çalışmalar sizleri başarısız kılabilir.

Çözüm Teknikleri Üzerinden Durun

AYT’ye nasıl hazırlanırım veya TYT sınavına nasıl hazırlanmalıyım sorunuza verilebilecek en güzel metot kesinlikle çözüm teknikleri üzerinde durmanızdır. Nitekim kendinize katacağınız farklı çözüm teknikleri sizlerin daha başarılı bir sınav geçirmesine neden olacaktır. Bu yüzden teknolojiyi kullanıp internet üzerinden videolar seyrederek soruların nasıl daha farklı çözülebildiğini öğrenmelisiniz. Elde edeceğiniz bu birikim sizlerin kısa süre içerisinde sınava daha iyi hazırlanmasına neden olacaktır. Elbette yukarıda belirttiğimiz gibi bu teknikleri de test çözerek pekiştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu