AYTÖne çıkanlarTYTYDTYKS

TYT-AYT Derslerine Nasıl Çalışılır?

Hayallerinizi, geleceğinizi ve üniversite eğitiminizi doğrudan etkileyecek TYT ve AYT sınavına doğru bir şekilde hazırlanmak kesinlikle büyük bir önem taşımaktadır. Zira üniversite sınava nasıl hazırlanırım sorusu üzerine yapacağınız araştırmalarda da doğru bilgiler elde etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Bu bilgileri kullanarak sınavda istediğiniz başarıya ulaşmanız sandığınızdan daha da kolay olacaktır. Aşağıda yer alan TYT ve AYT sınavına ilişkin derslere nasıl hazırlamanız gerektiği ile ilgili bilgileri inceleyebilir ve geç kalmadan çalışma sisteminizi düzenleyebilirsiniz.

TYT Derslerine Nasıl Çalışılır?

Açılımı Temel Yeterlilik Testi olan TYT’ye nasıl hazırlanırım sorusu binlerce öğrenci tarafından araştırılan en önemli sorulardan biri olma özelliği taşımaktadır. Sınava hazırlamaya başladığınız andan itibaren ders ders hareket etmek daima sizlerin yararına olacaktır. Aşağıda bu konuda sıkıntı yaşadığınız dersler ile ilgili nasıl çalışmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Türkçe

40 soru olarak karşınıza çıkacak olan Türkçe testi ile konu bazlı çalışmalar yapmaya özen göstermelisiniz. Çalışma sisteminizi günlük en az bir konuya yoğunlaşacak şekilde ayarlamalı ve mutlaka konuyu tamamladıktan sonra da test çözerek günü kapatmalısınız. Öğrencilerin yaptığı en büyük yanlış pekiştirmeden konuyu tamamlamalıdır. Bu nedenle de mutlaka konulardan sonra farklı kaynaklardan soru çözmelisiniz. Emin olun çözeceğiniz her soru sizleri rakibinizin bir adım önüne geçirecektir.

Matematik

Matematik sözel derslerin aksine pratik gerektiren ve uygulama ile desteklenmesi gereken bir alan olma özelliği taşımaktadır. Yani çalışma şeklinizi görsel elementler ile güçlendirmek sizlerin başarısını daha da iyi bir noktaya çıkaracaktır. Bir konuya çalışırken kitaplardan bilgi almanın yanı sıra farklı çözüm teknikleri elde etmek için videolar izleyerek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Fen Bilimleri

Fen bilimleri alanına Matematik alanında bahsettiğimiz teknikleri uygulayabilirsiniz. Fakat Fen Bilimlerine ek olarak deneyler yaparak hafızanızı güçlendirmelisiniz. Nitekim yapacağınız çalışmalar sizlerin hafızasında daha fazla yer edecek ve böylelikle Fen Bilimleri alanında arzu ettiğiniz başarıya ulaşabileceksiniz.

İlginizi çekebilir:
Lise Ders Çalışma Programları **2023 Güncel

Sosyal Bilimler

Türkçe alanı ile paralel bir şekilde sosyal bilimler alanını birleştirebilirsiniz. Konu bazlı yapacağınız çalışmalar sayesinde Türkçe alanında da belirttiğimiz gibi testler ile pekiştirerek bu alanda başarıya ulaşmanız mümkündür. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kesinlikle oturup bir günde tüm konuları bitiririm mantığıyla hareket etmemektir. Bu düşünce ile hareket etmek sizi başarısızlığa sürükleyebilir.

AYT Derslerine Nasıl Çalışılır?

Alan Yeterlilik Testi olarak karşınıza çıkacak AYT’ye nasıl çalışırım sorusunu eminim sizlerde sıklıkla araştırıyorsunuzdur. Tamamen bilgiye dayalı bu alanda aşağıda elde edeceğiniz bilgilerle yapacağınız çalışmalar sizi tahmin ettiğinizden daha başarı dolu bir noktaya sürükleyecektir.

Matematik

AYT ile ilgili yapılan en büyük yanlışlardan biri de TYT matematiği daha fazla önemseyip AYT matematiği geride tutmaktır. Bu nokta da mutlaka TYT matematiği ile AYT matematiğini birlikte götürmelisiniz. Nitekim iki alanda birbirini tamamlayan cinstendir.

Fen Bilimleri

Sayısal bir alan olmasının vermiş olduğu etkiyle dikkat gerektiren en önemli alanlardan biri olma özelliği taşıyan Fen Bilimleri için sıkı bir çalışma temposu gerekmektedir. Düzenli olarak çözeceğiniz sorular sizi tahmin ettiğinizden daha da fazla ileri götürecektir. Bunun yanı sıra mutlaka çalışmalarınızda görsel bilgilere önem verip farklı kaynaklardan soru çözmeye özen göstermelisiniz.

Türk Dili ve Edebiyatı / Sosyal Bilimler 1

Eşit alanda hazırlanan ve bu noktada başarı elde etmek isteyen bireylerin hassasiyet göstermesi gereken bir noktadır Türk Dili ve Edebiyatı ile Sosyal Bilimler 1 alanı. Mutlaka çalışmalarınızı TYT ile beraber götürmelisiniz. Kesinlikle sona bırakırım, kolay, ben yaparım mantığı ile hareket etmemelisiniz. Günde en az birer konu bitirecek şekilde çalışmalısınız.

Sosyal Bilimler 2

Yukarıda belirtmiş olduğumuz Sosyal Bilimler 1 çalışma sisteminin aynısını kullanmalısınız. Çünkü konular birbirleri ile bağlantılıdır. Bu nedenle de çalışmalarınızda konu bazlı hareket ederek testler ile pekiştirmelisiniz.

İlginizi çekebilir:
TYT Deneme Sınavları İndir - Dev PDF Arşivi 2020

Yabancı Dil

Yabancı dil üniversite sınavına nasıl hazırlanmalıyım sorularında aslında en az araştırılan alan olma özelliği taşımaktadır. Pratik yaparak elde ettiğiniz bilgileri hafızanıza işlemeye özen göstermelisiniz. Nitekim video izleyerek veya görsel metinler üzerinden yapacağınız çalışmalarla başarı kaçınılmaz olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu