ÖYT

Somuttan Soyuta İlkesi

Eğitim materyalleri ve bilişim teknolojileri alanındaki son gelişmeler, bu ilkenin bütün öğretim kademelerinde hayata geçirilmesini kolaylaştırmıştır. Bu ilkeye göre öğrenci mümkün olduğu kadar ders konusu olan nesnelerle karşı karşıya getirilmelidir. Öğrenciler tarafından konunun gözle görülmesi, elle tutulması, parçalara ayrılması öğrenilmesini kolaylaştırmaktadır.

Gelişim psikolojisinde de hatırlanacağı gibi insanlarda bilişsel gelişim somuttan soyuta doğru ilerlemektedir. Öğretimsel açıdan bu ilke özellikle ilköğretim birinci kademesinde hayati öneme sahiptir. Ancak bu ilkenin geçerliği sadece ilköğretim birinci kademesiyle sınırlı değildir. İnsanlar daima somut olarak algıladıkları şeyleri çok daha rahat öğrenmektedirler. Bu yüzden özgürlük, adalet, sevgi, cesaret gibi soyut kavramların öğretiminde somuta indirgeme yapılmalı yavaş yavaş soyuta gidilmelidir.

BİLGİ: Bir ilkokulun birinci sınıfını okutan Melis öğretmenin matematik dersinde öğrencilerine abaküs kullandırarak basit işlemleri yaptırması somuttan soyuta ilkesine uygun hareket ettiğini gösterir.

İlginizi çekebilir:
Sosyallik İlkesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu