AYTÖne çıkanlarÖSYM SınavlarıTYTYGSYKS

ÖSYM’nin TYT-AYT Soru Tarzı

Geleceğinizi ve iş hayatınızı şekillendireceğiniz üniversite eğitiminiz için birtakım sınavlara girmeniz gerektiği büyük bir gerçekliktir. Bu sınavlara en iyi şekilde hazırlanmak ve sınavlar hakkında doğru bilgiler elde etmek sizlerin yararına olacaktır. Sınav soruları ile ilgili nasıl bir yol izlendiği veya sınav sorularının hangi tarzda olduğunu öğrenerek çalışmalarınızın daha da verimli geçmesini sağlayabilirsiniz.  İşte bu nokta da TYT-AYT soru tarzı sizlerin tercihlerini de doğrudan etkileyecektir.

Üniversiteye girmek için yapılan sınavların başında gelen Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) her sene farklı soru tarzı ile öğrencilerin bilgi dağarcığını ölçmektedir. Gireceğiniz bu sınavlarda elde edeceğiniz başarı sayesinde de istediğiniz meslek ile ilgili eğitimi almanız mümkün olacaktır. Genel olarak bakıldığı zaman iki sınav birbiri ile doğrudan ilişkilidir. TYT’de minimum elde edeceğiniz 150 puan ile AYT oturumunda ki alacağınız puanlar birleştirilecek ve böylelikle sayısal, sözel, eşit ağırlık veya dil alanlarında puanlarınız ortaya çıkacaktır. TYT’de baraj 150 puan olduğu gibi AYT’de baraj 180 puandır. Tabi yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu aşamada soru tarzları hakkında doğru bilgiler elde ederek çalışmalarınızın daha verimli bir hal almasını sağlayabilir ve arzu ettiğiniz puana ulaşabilirsiniz.

TYT Soru Tarzı

2019 yılında yapılan TYT soru tarzı konusunda özellikle Türkçe bölümünde öğrencilere kısa metinlerde yoğun anlatımlar sunmuştu. Bu birçok eğitimci tarafından da eleştirilmişti. Matematik sorularında ise 2019 yılında günlük hayatla ilişkilendirilmiş bir modelde öğrencilere servis edilmişti. Matematik ve Türkçe’nin yanı sıra 2019 yılında Fizik, Kimya ve Biyoloji yapılan değerlendirmeler sonucunda tamamen 9. ve 10. sınıf müfredatına yönelikti. Fen alanında izlenilen bu yolun Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü içinde geçerli olduğunu söylemek gerekir. Zira genel olarak 2019 TYT soruları incelendiğinde 9. ve 10. sınıf konuları içeriyordu.

İlginizi çekebilir:
2020 TYT Kimya Konuları ve Soru Dağılımı (ÖSYM)

Peki, 2020 TYT sınavı ile ilgili soruların tarzları ve yapıları nasıl olacak?

2020 TYT sınavı ile ilgili eğitimcilerin söylemlerine bakılırsa bu sene de özellikle 9. ve 10. sınıf konuları üzerinden sorular hazırlanacak. Geçen sene Türkçe testinde yer alan kısa metinlerde yoğun anlatımların olamayacağı daha vakit kaybettirmeyecek soruların öğrencilere sunulacağı söylenmektedir. Fizik, Kimya ve Biyoloji alanında özellikle 2019 yılında orta ölçekli ve zor soruların 2020 yılında yapılacak sınavda da öğrencilerin karşısına çıkması bekleniliyor. Coğrafya, Tarih, Felsefe ve Din Kültürü alanında ise her üniversite sınavında olduğu gibi mantık, bilgi kavramları ile harmanlanmış soruların sorulması ön görülmektedir. 2020 TYT soruları ile ilgili sizlerde belirtmiş olduğumuz soru tarzları çözerek sınava daha doğru hazırlanabilirsiniz.

AYT Soru Tarzı

AYT yerleştirme puanını doğrudan etkilediği için büyük bir önem arz etmektedir. Açılımına baktığımız zaman Alan Yeterlilik Testi olan bu sınav tamamen bilgiye dayalıdır. 2019 AYT soruları ile ilgili yapılan incelemeler sonucunda tüm ünitelerden ve tüm konulardan harmanlanan soruların öğrencilere sunulduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin özellikle geçmişten gelerek tüm konulara hazırlanmasının doğru bir hamle olacağı alanında uzman eğitimciler tarafından sürekli olarak lanse edilmektedir.

2020 AYT sınavı ile ilgili soru tarzlarının nasıl olacağı konusunda yukarıda da belirttiğimiz gibi tamamen bilgiye dayalı soruların sizleri beklediğini söylemeliyiz. Konulara doğru bir şekilde çalışarak bilgi dağarcığınızı geliştirmeniz sınavda alacağınız başarıyı doğrudan etkileyecektir. Genel olarak bakıldığı zaman uzun veya kısa paragraf içeren soruların yanı sıra mantığa dayalı sorularda sizleri bekliyor. Alanlarınıza göre gireceğiniz bu sınavı hafife almamınız gerektiğini de unutmamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu