ÖYTProgram Geliştirme

Öğretim Programı Nedir?

Öğretim programı, eğitim programı içinde ağırlık taşıyan bu kesim, genellikle, belli bilgi kategorilerinden oluşan ve bir kısım okullarda beceriye ve uygulamaya ağırlık tanıyan, bilgi ve becerinin eğitim programının amaçlar doğrultusunda ve planlı bir biçimde kazandırılmasına dönük bir programdır. Diğer bir ifadeyle ders programları bütünüdür.

Unutulmaması gereken, belli bir öğretim kademesindeki sınıflarda ve derslerde eğitim programının amaçları doğrultusunda belirlenen hedefleri gerçekleştirmeye yönelik okulda ya da okul dışında bireye kazandırılması planlanan tüm etkinlikleri kapsayan yaşantılar düzeneğidir. Bir dersin öğretimiyle ilgilidir.

Örnek: Eğitim programı doğrultusunda öğrenciye kazandırılması düşünülen özelliklerin ders kümeleri olarak planlanmasıdır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji bir disiplinin bir kademedeki tüm dersleri ile ilgili okul içi ve dışında gerçekleştirilecek öğretim etkinliklerinin bütünüdür. İlköğretim Kademesi 1-8. Sınıf Türkçe Dersi Öğretim Programı, İlköğretim Okulları 1-8. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı gibi.

Not:

Eğitim Programı ile Öğretim Programı Arasındaki Temel Fark

  • Eğitim Programı: ‘’Ne?’’ sorusuna yanıt arar. Tasarıdır, plandır. Programlama sürecidir.
  • Öğretim Programı: ‘’Nasıl?’’ sorusuna odaklanır. Bir uygulamadır. Stratejilere, yöntemlere, öğretmen niteliklerine vb. odaklanır.
İlginizi çekebilir:
Eğitim Felsefesi Akımları

İlgili Makaleler

13 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu