LGSÖne çıkanlar

MEB’in LGS Soru Tarzı

2018 yılına kadar TEOG olarak uygulanan 2018-2019 yılı itibariyle de LGS olarak değiştirilen ve açılımı Liselere Geçiş Sistemi olan sınava 8. sınıf öğrencileri girmektedir. LGS’nin mantığına bakıldığı zaman %30 öğrenin diplomasını baz alıyor ve geriye kalan %70’lik kısmı da sınavda başarısıyla harmanlayıp öğrenin liseye geçişini sağlayan sistemdir. Türkiye’de yaklaşık 1 milyona yakın 8. sınıf öğrencisi bu sayede arzu ettiği ve dilediği liseye geçiş yapmaktadır. Tabi sınavı derinlemesine incelediğimiz zaman doğru çalışma tekniklerinin yanı sıra sorular hakkında en güncel bilgileri elde etmek sizlerin başarısını ciddi ölçüde etkileyecektir. Zira sınava hazırlanan öğrencilerin yapmış olduğu en büyük hata sınav soruları hakkında bilgi edinmeden sınava hazırlanmalıdır. Bu yanlışın yerine yapılabilecek soru tarzı incelemeleri sizleri istediğiniz liseye götürecektir.

Sınava hazırlanmaya başladığınız ilk andan itibaren öğretmenlerinizin yönlendirmeleri veya aldığınız eğitimler sizlerin başarısını doğru yönde etkileyebilir. Fakat yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi soru tipleri hakkında bilgiler elde ederek çalışmalarınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Uzman eğitimciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda LGS soruları konusunda doğru tarz ve doğru tip sorulara çalışan çocukların ciddi bir başarıya ulaştıkları saptanmıştır. Bu nedenle de aşağıda alanlarına ayrılan derslerin soru tiplerini inceleyerek çalışmalarınızı tamamladıktan sonra doğru soru tiplerini çözebilir ve istediğiniz liseye ulaşabilirsiniz.

Türkçe Bölümü

2018-2019 yılında yapılan LGS sınavı baz alındığında öğrencilerin çözmesi için sunulan soruların çözümünün kolay olduğunu ama caydırıcı şıklar içerdiği tespit edilmiştir. Sorular tamamen müfredata uygun olduğu gibi çözüm sırasında anlaşılabilir bir dil kullanılarak vakit kaybı yaşatabilecek sorulardan uzak durulmuştu. LGS sınav soruları ile ilgili bu sene de Türkçe bölümünde aynı tip soruların öğrencilerin karşısına çıkması beklenmektedir. Özellikle son dönemlerde müfredatta yapılan değişiklikler ile çözümü daha kolay soruların sizleri bekleyeceği uzmanlar tarafından söylenmektedir.

İlginizi çekebilir:
TYT-AYT’ye Evde Nasıl Hazırlanılır?

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük

Geçtiğimiz sene yapılan sınavda öğrencilerin karşısına sade, net ve anlaşılabilir bir dil kullanılarak hazırlanan sorular çıkmıştı. Yeni dönemde de soruların tamamen bu şekilde hazırlanacağı beklenmekte. Öğrenciler bu alanda soruları yorumlayarak daha da kolay bir şekilde çözeceği gibi bilgi birikimi sayelerinde de cevaplara ulaşmakta asla güçlük çekmeyecektir.

İngilizce

Öğrencilerin aslında en çok zorlandıkları alan olarak lanse edikleri İngilizce geçen sene görsele dayalı sorular ile donatılmıştı. İngilizce bilgisinin yanı sıra görsel zekâsı olan ve gördüğünü çözüme kavuşturabilecek çocukların çözmekte asla güçlük çekmediği sorular bu sene de sınavda yer alacak. Zorlayıcı ve çeldirici sorular geçen sene olmadığı gibi öğrencilerin bu sene de karşısına çıkmayacak.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavı yoruma dayalı sorular ile geçen sene öğrencilere servis edilmiştir. Kolay ve bir o kadar da kısa paragraflardan oluşan soruların bu sene de öğrencilere sunulacağına kesin gözüyle bakılıyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanı geçen sene yapılan LGS sınav soruları genel olarak incelendiğinde öğrencilerin en çok net çıkardığı alanlardan biri olma özelliği de taşıyor. Dolayısıyla bu sene de öğrencileri zor soruların beklemediğini söylemeliyiz.

Matematik

LGS örnek sorular alanında yayımlanan Matematik soruları ile farklı sorular çıkmıştı gene sene ki sınavda ki özellikle öğrencilerin mantıklı çözebileceği sorular olduğu gibi uzun işlem yapmaları gereken sorular yoktu. Bu sene de aynı tip sorular çıkacak. Müfredata uygun hazırlanan öğrencilerin bu tür soruları daha kolay çözebileceğini eklemeliyiz.

Fen Bilimleri

Fen Bilgisi alanında öğrencilerin günlük hayatta elde ettikleri bilgi ve birikim ile çözebileceği soruların yanı sıra mantığa dayalı sorularda yer alacak. Okullarda yaptıkları deneylerle ilişkili sorular ciddi anlamda ön plana çıktığı gibi soruları çözmek sanıldığı kadar zor olmayacak. Çünkü bu alanda uzun sorular öğrencilerin karşısında çıkmayacağı gibi net, sade ve anlaşılabilir dille hazırlanmış sorular olacak.

İlginizi çekebilir:
ÖSYM’nin TYT-AYT Soru Tarzı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu