Lise

İyi Bir Lise Nasıl Kazanılır? **2023(Güncel)

İnsanların hayatında dönüm noktalarından birisi lisedir. Çünkü iyi bir lise eğitimi ile kişinin geleceği şekillenebilir. Tabi lisenin iyi olması demek daha güzel bir gelecek anlamına gelir. Zaten bir insanın bilgiye aç olduğu ve meslek seçimi yapacağı yer lisedir. İyi bir nasıl lise kazanılır ya da Fen Lisesi, Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi nasıl kazanılır diye merak edenler ise oldukça çoktur. Doğal olarak öğrencilerin liseye geçmeden önce başarılı olmak için çaba harcamaları gerekir. Böylelikle iyi bir lise kazanmak hayalde kalmaz ve gerçeğe dönüşebilir. Sizlerin bu konuda başarılı olması için gerekenleri aşağıda adım adım anlattık.

İyi Bir Lise Kazanmanın Yolları Nelerdir?

Öğrencilik hayatında başarı olduğu gibi başarısızlıkta vardır. Bundan dolayı başarılı olan öğrenciler liseye geçtikleri zaman kendilerini daha kaliteli eğitim veren yerlerde bulurlar. Çünkü başarılı olan bir öğrenci için lisenin iyi olma ihtimali yüksektir. Tabi iyi bir lise kazanmak içinde planlı hareket etmek şarttır. Hiç kimse tesadüf eseri iyi bir lisede yer almaz.

İnsanların merak ettiği iyi bir lise nasıl kazanılır ve ne yapılmalıdır? sorusu sıkça karşımıza çıkmaktadır. Bu soruyu sadece öğrenciler değil velilerde çok merak ederler. Sonuçta her insan çocuğunun iyi bir lisede okuması için gayret eder. İşte bundan dolayı iyi bir lise kazanmanın yollarını bilmeniz gerekir.

Disiplinli ve Sabırlı Bir Şekilde Çalışılmalı

İyi bir liseye giden yolda ilk adım disiplin ve sabırdır. Disiplin kavramı hem dersler için hem de öğrencinin özel hayatı için geçerlidir. Yani öğrencinin tüm hayatında disiplinli olması iyi bir lise kazanmak için fayda sağlayacaktır.

Öğrencilerin liseye geçmeden önceki dönemde zeka seviyeleri neredeyse birbirine yakındır. Çünkü liseden önce genellikle herkes klasik bir eğitim alır. Doğal olarak bu kişilerin önüne geçilmesi gerekir. Bunun içinde öğrencinin sabırla ve disiplinle hareket etmesi lazımdır. Programlı, sabırlı ve disiplinli olarak çalışan öğrenciler için iyi bir lise çok yakındır.

İlginizi çekebilir:
Şanlıurfa Liseleri TEOG Taban Puanları 2016-2017
iyi-bir-lise-nasil-kazanilir

Hedef Belirlenmeli

Her alanda olduğu gibi okul hayatında da hedeflerin net olması lazımdır. Çünkü hedefi olmayan kişiler amaçsız olarak hareket ederler ve bu durum başarı elde etmeyi zora sokar. Ancak hedefi net olan kişiler için bir amaç vardır ve bu amaca ulaşmak için gayret gösterilir. Bundan dolayı kişinin nasıl bir eğitim almak istediğini bilmesi gerekir. Böylelikle iyi bir lisede okuma şansı elde edilir.

Hedef belirlerken şunlara dikkat edilmelidir;

  • Kişinin nasıl bir lisede eğitim görmek istediğini düşünmesi gerekir.
  • Neden iyi bir liseye gitmek gerektiği düşünülmelidir. 
  • Gelecekteki başarı için lisenin önemli olduğunun altı çizilmeli. 

Sosyal Bir Öğrenci Olunmalı

İyi bir lise öğrenciye sadece derslerde başarılı olmayı sağlamaz. Bunun nedeni ise iyi bir lisede öğrenci hem derslerde hem de sosyal hayatında başarılı olur. Bu sayede gelecek için sağlam temeller atılabilir. Tabi öğrencinin liseye geçmeden önce sosyal olması önemlidir.

Sosyal bir öğrenci dersleri kadar ilgi alanları ile de dikkat çeker. Bunun için sporla uğraşmak, enstrüman çalmak ve bunlara benzer aktiviteler yapılmalıdır. Zaten küçük yaşlardan itibaren çocukların aktif bir sosyal hayatlarının olması sağlanmalıdır. 

Sosyal bir öğrencinin özellikleri ise şöyledir;

  • Özgüveni yüksek olur. 
  • Utangaç olmaz. 
  • Başarılı olmak için ne yapması gerektiğini bilir. 
  • Düşüncelerini çekinmeden söyleyebilir. 
  • Yanlış yapmaktan korkmaz ve doğruya ulaşmak için gerekeni yapar. 

Görüldüğü üzere sosyal bir öğrencinin özelikleri iyi bir lise kazanmak adına çok yararlıdır. Bu tarz öğrenciler ne yapması gerektiğini daha iyi bildikleri için doğru yolda ilerlerler. 

Stresten Uzak Durulmalı

Liselere geçiş sınavlarında zaman zaman değişiklik yapılarak yeni sistemler getirilmektedir. Öğrencilerde güncel olan sınav sistemine göre hazırlanmaya başlarlar. Bu süreçte stres yapan kişilerde telaş ve gerginlik olması muhtemeldir. Tabi buda iyi bir lise kazanmayı zora sokar. İyi bir lise kazanmak için asla stres yapılmamalı. Sakince hareket etmek sınavda başarılı olmaya yardımcı olur.

İlginizi çekebilir:
Sakarya Liseleri TEOG Taban Puanları 2016-2017

İyi bir lise için gereken her şeyin ortaya çıkacağı yer sınavdır. Bundan dolayı stresten uzak bir sınav süreci geçirilmesi gerekir. Stres yapmadan sınava girenlerin iyi bir lise kazanma ihtimalleri oldukça yüksektir. 

EĞİTİM UZMANI-REHBER ÖĞRETMEN

FEYZA ÇELİK

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu