Program Geliştirme

İdealizm (İdealist Görüş)

İdealizm Nedir?

Değerler ve gerçekler mutlak ve değişmez bir yapıya sahiptir; gerçek bilgi ise aklın ürünü olan bilgidir. İdealizm dış dünyadaki varlıkları düşüncenin ürünü ya da düşüncenin bizzat kendisi olarak gören bir felsefedir. Gerçek, bilgi salt aklın ürünüdür; çünkü asıl gerçek, dış dünyada fiziksel gerçeklikte değil aklın içindedir.

İyi, doğru ve güzelin evrensel olduğunu savunur. Öğrencilere yaşayan değerler ve bu değerlerle nasıl yaşayacağı öğretilmelidir. Akıl, sevgi, değerler ve bilgelik esastır. İdealizmde gerçek akıldır ve bu madde bir bakıma onun ürünüdür. Gerçeklerle ilgili olarak, bir yargının doğruluğu, söz konusu yargının diğer yargılarla uyuşmasına bağlıdır. Çünkü idealist görüşte tutarlılık kavramı önemli bir yer tutar.

Bu görüşe göre okul kültürel mirası oluşturan değerleri öğretmelidir. Eğitimin görevi bilgi aktarmaktır ve bilgi de her türlü değişmenin özünde değişmeden kalan tabiat kanunları, mantık ve ahlaktır. Akıl yürütme yolu tümdengelimdir. İdealizm, gerçekliği ruh ile açıklar. Temelde ruh vardır ve beden ruhtan sonra gelir. Gerçeğe giden yol sadece bilimsel yöntem değil, sezgisel düşünce de bilişsel tutum kadar önemlidir.

BİLGİ NOTU:

İdealist eğitimde: merkezde konular, dersler, evrensel doğrular ve bunları aktaracak öğretmen vardır. Konu alanı merkezli ve bilgi merkezli program geliştirme yaklaşımı benimsenir. Bilgi doğuştan gelir ve bilgiye sezgisel düşünme ile ulaşılır. Eğitimde sokratik tartışma, model alma gibi yöntemler kullanılır. Öğrencilere yaşayan değerler ve bu değerlerle nasıl yaşanacağı öğretilmeli; okul kültürel mirası oluşturan değerleri öğretmelidir.

Diğer felsefi akımlar:

İlginizi çekebilir:
Pragmatizm (Yararcılık)
İlginizi çekebilir:
Realizm (Gerçekçilik)
İlginizi çekebilir:
Varoluşçuluk (Existentializm)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu