Nasıl Yazılır?

Hamilelik Belirtileri nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri kadından kadına erken veya geç değişiklikler gösterebilir dolayısıyla bu konuya dikkat edilmelidir.

Hamileliğin en önemli habercisi ise adet gecikmesi

Ama bu belirti yanında birçok hafif belirtiler mevcuttur  bu belirtileri aşağıda belirteceğiz

  • Vücutta Yorgunluk Halsizlik 

Hamile kalan bir bayanın hem kendisinin hemde yeni oluşmaya başlayan bebeğin yaşaması ve gücünü kaybetmemesi için metobolizması hızlanır dolayısıyla vücutta enerji tüketimi de artar buda bayanın yorgun ve halsiz kalmasına sebep olur.

  • Memelerde Büyüme Ve Hassasiyetin Artması

Hamile kalan bayanın hormonal değişiklikler yaşadığı için meme uçlarında büyüme ve hafif acıma hissi oluşur bazı bayanlarda meme uçları renk değiştirebilir.

  • Mide Bulantısı Ve Kusma 

çoğu kadında hamileliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantısı ve kusmadır. Hormonal değişiklikler nedeni ile oluşan bu durum halk arasında sabah bulantıları diye geçer.Bazı kadınlarda koku hassasiyeti yaşanır kokan normal bir şeyin hamile kaldıktan sonra aynı kokuyu hissettiğinde midesi bulanabilir.

  • İştah Açılması Ve Bazı Yiyeceklerden Tiksinme Hissi 

İştah açılması iki canı beslemek ve doğacak olan çocuğun enerji ihtiyacını karşılamak için vücut otomatik olarak iştah açılması yaşıyor ve sürekli aç olduğu hissi verebiliyor ve bazı yiyeceklere aşerebiliyor.

Bazı kadınlarda ise tam tersi bir durum yaşanabiliyor örneğin hamile olmada önce sevdiği bir yiyeceği hamile olduktan sonra midesini bulandırabiliyor bu durumlarda yaşanabiliyor.

  • Sık Sık İdrara Çıkma

Hamile olduktan sonra sık sık idrara çıkarsınız bazı kadınlarda kabızlık da görülebilir.

Bu nedenle bol bol su tüketilmesi tavsiye edilir.

  • Baş Dönmesi

Hamilelik kan damarlarının genişlemesiyle tansiyonunuz düşebilir veya oturduğunuz bir yerden aniden kalktığınızda gözleriniz kararabilir başınız dönebilir.

  • Ruh Halinde Oluşan Değişiklikler

hamilelik sürecinde hormonal değişiklikler görülür buda agresif davranışlara sebep olur. aniden sinirlenebilir veya sevinebilirsiniz veyahutta ağlayabilirsiniz .Duygusal dalgalanmalar oldukça fazla görülür.

  • Hafif Kanama Durumu
İlginizi çekebilir:
Sıradışı mı? Sıra dışı mı? TDK’ye göre nasıl yazılır?

Bazı kadınlarda hafif vajinal kanama yaşanır buda hamileliğin belirtisidir.

Döllenme sonrasında yaklaşık 10 ile 14 gün arasında karşılaşılan bu durum bazen adet ile beraber yaşanır bazen ise ayrı olarak yaşanır halk arasında yerleşme kanaması olarak da bilinir .Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşmesi sonucu bu kanama yaşanır buna da yerleşme kanaması denir.Adet kanaması dönemi dışında bu durumla karşılaşıldığında çoğu kadın adet yaşadığını düşünürler ancak bu hafif bir kanamadır ve yerleşme kanalıdır bunun da bilinmesi gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu