ÖYT

Etkili Öğretim Modeli

Slavin’in Etkili Öğretim Modeli, öğrenme düzeyini etkileyen değişkenlerin çözümlenmesi yoluyla, öğrenme başarısının artırılabileceği varsayıma dayanır. Etkili öğretim modelinin, dört temel değişkeni vardır. Bunlar;

1. Öğretimin niteliği: Öğretim yaşantısının öğrenciler için anlamlı olması, kalıcı ve etkin bir öğrenme için önkoşuldur. Öğrencilerin ön öğrenme düzeyleri ile yeni bilgiler arasında anlamlı ilişkiler kurulmalı, uygun ipuçları ve işaretler kullanılarak ders öğrenci için çekici hale getirilmelidir.

2. Öğretim düzeyini uygun hala getirme: Öğrenciler arasındaki bireysel farklılıklar öğretimin başarısını büyük ölçüde etkilemektedir. Dolayısıyla bir sınıfta bazı öğrenciler göreceli olarak diğerlerinden daha hızlı öğrenirken, bazıları da ön koşul öğrenmelerin eksikliği ve zaman yetersizliği sebebiyle daha ağır öğrenebilirler. Bu amaçla çok yönü öğretme-öğrenme etkinliklerine başvurulmalıdır.

3.Güdülenme: Öğrencide, öğrenmeye ilişkin merak ve heyecan uyandırmak, öğretmenin öncelikli görevlerinden biridir. Gerçek yaşamdan alınan somut ve canlı örneklerle öğretim yaşantılarının desteklenmesi, öğrenilenlerin günlük yaşamda nasıl kullanılacağının açıklanması ve öğrenme çabalarının ödüllendirilmesi gibi faktörler güdülenmeyi olumlu yönde etkiler.

4.Zaman: Etkili bir öğretimi gerçekleştirmek için zamanın verimli kullanılması gerekir. Öğrencilerin öğretim yaşantılarına aktif biçimde katılmaları, zaman kayıplarına ve sınıfta sorunlarının oluşmasına karşı da etkili bir çözümdür.

Etkili Öğretim Modeli
Etkili Öğretim Modeli
İlginizi çekebilir:
Eğitim Programı (Yetişek) Nedir?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu