ÖYT

Eğitim Programı (Yetişek) Nedir?

Günümüzde eğitim programı (yetişek) çok farklı biçimlerde tanımlanmaktadır. Bu tanımlardan bazıları aşağıda verilmiştir.

  • ‘’Kişide gözlenmesi kararlaştırılan hedefleri, bunları gerçekleştirebilecek düzenli eğitim ve sınama durumlarını içeren dirik bir bütün.’’ (Sönmez, 2005)
  • ‘’Öğrenene okul içinde ya da dışında planlanmış etkinlikler yoluyla sağlanan öğrenme yaşantıları düzeneği’’ olarak tanımlanmaktadır.’’ (Demirel, 2005)
  • ‘’Geçerli öğrenme yaşantıları düzeneği.’’ (Ertürk, 1982)
  • ‘’Bir eğitim kurumunun çocuklar, gençler ve yetişkinler için sağladığı, milli eğitim ve kurumun amaçlarının gerçekleştirilmesine dönük tüm faaliyetleri kapsayan plandır.’’ (Varış, 1994)

Öncelikle eğitim programı bir düzenektir. Bu düzeneğin ise sadece hedeflerden, sadece konulardan ya da sadece içerik listesinden oluşmadığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Eğitim programı 4 temel ögeden oluşmalıdır. Bu ögeler ise dinamik ilişkilerle birbirine bağlanmalıdır. Ögeleri arası dinamik ilişkileri oluşturma süreci program geliştirmedir. Bu sürecin sonunda ortaya çıkan ürün, tasarım, plan ya da düzenek ise eğitim programı olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi çekebilir:
Başarı Seviyesine Göre Öğretmen Karne Görüşleri

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu