Nedir?

Börü nedir? Börü ne demektir?

Börü nedir sorusu Star TV’de başlayacak olan dizi ile birlikte sıkça sorulmaya başlandı. Börü ne demektir sorusuna aşağıda cevap vermeye çalışacağız.

Börü nedir? Börü ne demektir?

Börü, eski Türkçede sıkça kullanılan bir kelimedir. Eski Türkçe sözlüklerinde Börü anlamı kurt, yiğit, bahadır ve cesur demektir. Kurt anlamına gelen börü kelimesi, mitolojik bir şekilde de kullanılmaktadır. Kurt, Türkler için oldukça önemli bir  yere sahiptir ve mitolojik olarak da kutsal kabul edilmektedir. Türklerin önemli destanlarında da kurt önemli bir motif olarak karşımıza çıkmaktadır.

Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurtlar Diriliyor adlı kitaplarında da börü sık sık kullanılmaktadır.  Kürşad’ın 40 çerisinden biri olan kadim Türk savaşçı da yine bir börüdür. Türkçede de pek çok anlam içeren kelimedir. Kimi zaman at üzerinde arkasını dönerek ok atabilen savaşçı, kimi zaman yiğit güreşçileri, kimi zaman da tanrı dağı eteklerinde gezdiğine inanılan gök tanrıyı ifade etmek için börü kelimesi kullanılmıştır. Çin kaynaklı Ergenekon Destanı’nda Türklere yol göstermek için gökten gelen bozkurt tanrı börü ile ifade edilmiştir.

İlginizi çekebilir:
İsmi Atakent olarak değiştirilmesi teklif edilen şehrimiz

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. bu siteyi dün keşfettim ve mükemmel bir site sizlere çok ama çok teşekkür ederim yarın teog var ve ben bu site sayesinde konuları çok iyi kavradım sonsuz teşşkler :DD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu