Nedir?

Belletmen Olma Şartları Neledir? Belletmen Nasıl Olunur?

Belletmen ne demektir? Belletmen olma şartları nelerdir? Belletmen nedir? Belletmen ne iş yapar? Belletmen öğretmenin görevleri nelerdir? Belletmen öğretmen ücreti ne kadardır? Kimler belletmen olabilir? Belletmenlik yapmak ve Belletmen maaşları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Belletmen Nedir?

Belletmen tanım “olarak ders saatleri dışında öğrencilerin ders çalışmasını sağlayan kimse” olarak geçmektedir. Belletmen hem etüt dershanelerinde yardımcı olan kişilere hem de özel ders veren kişilere de deniyor. Genel olarak kullanımı ise belletmen olacak kişinin yatılı bir okulda çalışması ve orada eğitim gören öğrencilerden sorumlu olması şeklindedir.

Belletmen olma şartları nelerdir?

Belletmen olma şartları nedir diye bakacak olursak gerekli eğitimleri almak, yatılı bir okulda çalışıyor olmak ve haftanın 7 günü nöbet tutabilecek bir kabiliyete sahip olmanız gerekmektedir.

Belletmenin görevleri nelerdir?

Belletmen öğretmen görevleri olarak da birçok sorumluluk içermektedir. Öğretmen bir kişinin bu sorumlulukları yerine getirmesi kolay olacaktır. Şartlar;

  • Öğrencilere ders çalıştırmak,
  • Öğrencinin sorularına cevap vermek,
  • Öğrencinin beslenmesini takip etmek,
  • Öğrencilerin kaldığı alanda huzuru ve asayişi sağlamak,
  • Öğrencinin uyku düzenini takip etmek,
  • Hastalandığı durumda yardımcı olamak, gerekli ise hastaneye götürmek gibi görevleri bulunmaktadır.

 

Belletmen nasıl olunur?

Belletmen olmanın ilk şartı öğretmen olmaktır. Çalıştığı okula belletmen olmak istediğini bildirmesi yeterlidir. Gerekli işlemleri ve takvimi okul yönetimi yapmaktadır.

Belletmen ne kadar maaş alır?

Belletmen maaşı merak edilen bir konudur. Ancak kesin bir rakam yoktur. Bulunulan yerin belletmen kadrosuna ve çalıştığı süreye göre değişiklik göstermektedir. Standart sürelerde belletmenlik yapan kişinin aldığı ücret maaşına ek olarak; 430 TL ek ödemenin yapılmasıdır. Ancak bu aldığınız ücretin çocukların hastaneden aldığı reçeteye ödenmesi gibi özel durumları bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir:
Pasaport Harçları 2017

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu